14. 5. 2012 - Autorské čtení - Jiří Suchý


Zájemců přišlo opravdu hodně. Došlo i na dodatečné přidávání posledních židlí z kanceláří, aby byla zajištěna místa pro všechny zájemce. Potěšilo nás to o to více, že přemluvit pana Suchého, aby u nás pořad uskutečnil, nebylo snadné, poslední dobou téměř všechny obdobné nabídky z mnoha míst odmítá. Vůbec ne proto, že by uplatňoval nějaké „hvězdné manýry“, naopak s tak milou a přívětivou osobností se nepotkáváme každý den. Ale rozsah jeho aktivit je takový, že už se mu do diáře další program prostě nevejde. Jiří Suchý nerezignoval na žádnou z činností, kterými se s takovým úspěchem zabýval celý život. S nezmenšenou intenzitou se dále věnuje psaní divadelních her, knih, hudby, textů, scénářů k pořadům či výtvarné tvorbě. A ve svém divadle Semafor se kromě umělecké oblasti stará i o veškerý provoz včetně ekonomiky a managementu. Na dotazy, jak to vše zvládá, odpovídá, že všeobecně má štěstí a také mu bylo nedávno teprve 80 let, takže na nějaké úlevy nemá nárok.

Během pořadu Jiří Suchý přečetl několik ukázek ze svých knížek. Posluchači mohli zaznamenat, že jeho literární tvorba oplývá obdobným humorem a onou jedinečnou atmosférou jako jeho divadelní představení či písně. A dotazů z publika, na které Jiří Suchý ochotně odpovídal, bylo velké množství.

Pořad byl pro nás velkým svátkem. Osobnosti, které významně ovlivnily celý vývoj v některé oblasti kultury, nevítáme každý den.