15. 7. - 29. 9. 2014 - Výstava - Jaroslav Malák

Jaroslav Malák (1928 - 2012) je známým autorem v oblasti kresleného humoru, knižní ilustrace, propagační grafiky, animovaného filmu a komiksu. Patří k řadě významných říčanských osobností, v našem městě žil a tvořil od roku 1972.

Koncem čtyřicátých let uveřejnil své první kresby v časopisu Dikobraz. Uplatňoval se jako vyhledávaný ilustrátor humoristických textů, publikoval v řadě periodik. Během celoživotní tvorby ilustroval více než 70 knih pro dospělé i pro děti. Jeho kreslené vtipy propagovaly na konci padesátých let první české samoobsluhy a později také kosmetiku či služby České spořitelny. Malákova věcná a jasná kresba se uplatnila i ve filmové animaci. V roce 1963 přispěl spolu se Zdenkem Seydlem k mezinárodnímu úspěchu animovaného snímku Špatně namalovaná slepice. Byl jedním ze zakladatelů skupiny karikaturistů a kreslířů Polylegran, s níž se zúčastnil řady tuzemských i zahraničních výstav. V období normalizace se vzhledem k politickým karikaturám uveřejňovaným během Pražského jara stal „nepohodlným" výtvarníkem. Uplatňoval se poté zejména v oblasti tvorby pro děti, úřady ne tak přísně sledované – ilustrace dětských knih a časopisů a kreslení komiksových seriálů. Po roce 1989 se k politické karikatuře vrátil, ale publikoval ji už jen zřídka.

Výstavu děl Jaroslava Maláka v Husově knihovně probíhala od 15. července do konce září.