18. 11. 2010 - Autorské čtení a beseda s Vlastimilem Vondruškou

Ve čtvrtek 18. listopadu 2010 se uskutečnilo další autorské čtení, tentokrát se spisovatelem a historikem Vlastimilem Vondruškou. Jeho knihy jsou v knihovně na čelných místech pomyslného žebříčku nejpůjčovanějších publikací. Očekávali jsme tedy značný zájem o tento pořad a nebyli jsme zklamáni. Těžištěm jeho tvorby je historická beletrie. Je autorem více než 20 historických románů, kromě toho píše i divadelní hry a vědecké studie a články. Jak ve svém vystoupení v Husově knihovně uvedl, má raději starší historii. Snaží se události stavět vedle sebe, hledat mezi nimi souvislosti a odpovídat si na otázky, které autoři v jiných knihách často nezodpověděli. Historický román není odborná příručka, ale na druhou stranu není možné současného hrdinu převléknout z džínů do brnění a myslet si, že tak se historický román píše. O středověku máme představy jako o době ponuré, svázané vrchnostenskými či náboženskými příkazy a zákazy, které znemožňovaly lidem rozvoj a seberealizaci. Z dostupných pramenů však lze soudit, že i tehdy žili lidé plným životem, často i pestrým a veselým. Jistě ale uvažovali jinak než dnes, měli jiné hodnoty, zkušenosti, existovala jiná struktura společnosti. To vše se musí v historickém příběhu odrazit.
Úspěšný pořad s Vlastimilem Vondruškou opět potvrdil, že o besedy se spisovateli a osobnostmi spojenými s literaturou je zájem.