2. 12. 2015 - Vernisáž výstavy "116 zastavení v Provence"

Po krásné a úspěšné výstavě „Dobré jitro z Bali“ cestovatele a fotografa PhDr. Josefa Zavřela uspořádala naše knihovna další výstavu, kterou tentokrát Josef Zavřel tématicky vymezil hranicemi jihofrancouzského kraje Provence. Kolekce „116 zastavení“ nevznikla „naráz“, je výslednicí čtyř delších pobytů během posledních dvanácti roků. Po návštěvách tradičních lokalit se autorův zájem o tento kraj systematicky rozšiřoval, aby nakonec při tvorbě scénáře výstavy došel k přesvědčení, že diváka především upozorní na ta místa a zajímavosti, které nebývají v programu krátkodobých turistických zájezdů. Provence dokáže hluboce zaujmout svou bohatou historií, četné památky jsou toho důkazem. Má i rozmanitou přírodu, která uchvacuje paletou barev a neočekávaných tvarů. V neposlední řadě zde žijí lidé, kteří vás překvapí svou otevřenou srdečností. Ať „vandrujete“ od vesnice k vesnici nebo od městečka k městu, vše je tak nějak duchovně propojeno. A postupně se stále více utvrzujete, že opravdu stojí za to se sem navracet. Proto je „116 zastavení“ i určitým autorovým vyznáním a díkuvzdáním, už jen proto, že mohl a směl tento kraj navštívit.

Slavnostní zahájení výstavy se zajímavým a zasvěceným autorovým průvodním slovem se uskutečnilo ve středu 2. prosince 2015 v 17 hodin. Výstava pak byla volně přístupná až do 18. ledna 2016 kdykoliv v otevíracích hodinách Husovy knihovny a setkávala se se zájmem a oceněním návštěvníků.