26. 9. 2013 - Josef Klíma - život reportéra


Beseda a autorské čtení se známým autorem investigativních pořadů - o natáčení, cestování, knihách a scénářích a o Kájínkovi proběhla 26. září 2013 za velkého zájmu návštěvníků.

Veřejnosti je Josef Klíma dobře znám jako autor a protagonista investigativních televizních pořadů – Na vlastní oči, Očima Josefa Klímy a dalších. Častým tématem jeho televizních scénářů bývají známé kriminální příběhy ze současnosti a vůbec otázky související s trestnou činností a s tím, jak se s ní společnost vyrovnává. Na toto téma pořádá i přednášky pro střední školy. Z jeho další bohaté televizní tvorby zmíníme např. scénář k filmu o symbióze policisty a mafiána (Rána z milosti), pořady o záměně identity při smrtonosné tsunami (Vlna), o beztrestnosti delikventních dětí (Svědomí Denisy Klánové) či seriál o Berdychově gangu (Expozitura). Jeho zaměření na investigativní činnost se projevuje také v práci v tištěných médiích, zejména v týdeníku Reflex a v Lidových novinách. Je nositelem novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky (2006) a Ceny Jana Beneše (2009). Při psaní se samozřejmě neomezuje jen na noviny a časopisy, ale je autorem mnoha knih, často s investigativní tématikou, ale také románů, cestopisů, úvah, esejí a biografií. Činnost vyvíjí i na poli hudebním jako zpěvák a hráč na klavír a klávesy – koncertuje s kapelou PKS a s triem Klíma – band. Vydal také CD Na vlastní uši.

Všechny tyto charakteristiky se při vlastním pořadu v knihovně projevily, kromě zajímavého vyprávění zaznělo také několik písní z autorovy dílny. Někteří návštěvníci využili příležitosti i ke konzultacím o případech, které jim byly osobně známy či se jich osobně týkaly.