3. 12. 2015 - Vladimír Pikora


Naše knihovna na svá autorská čtení zve až na výjimky především spisovatele z oblasti beletrie (prózy i poezie), občas také píšící herce a zpěváky. Tedy osobnosti uměleckého založení. Trochu jinak tomu bylo ve čtvrtek 3. prosince 2015. Naším hostem byla významná osobnost ze světa ekonomie a financí, hlavní ekonom a jednatel společnosti Next Finance Vladimír Pikora.

Veřejnosti je znám svou bohatou publikační činností. Jeho knihy, psané populární formou, přitom bez poklesu odborné úrovně, se staly bestsellery. Píše je spolu se svou manželkou, další známou ekonomkou Markétou Šichtařovou. Společně poukazují na problémy v ekonomice v měřítku celosvětovém i individuálním a rodinném. Častým tématem je důchodová reforma a její dopad na obyvatele. Charakteristické jsou názvy jejich knih - Všechno je jinak aneb Co nám neřekli o důchodech, euru a budoucnosti, Nahá pravda aneb Co nám neřekli o našich penězích a budoucnosti, Lumpové a beránci – tato kniha, rovněž s tématikou financí, byla oceněna v prestižní anketě Magnesia Litera 2015, když získala cenu čtenářů.

Jeho vystoupení v Říčanech se setkalo s velkým zájmem návštěvníků, i když bylo znát, že nejde o běžné autorské čtení se spisovateli beletrie. Někteří stálí návštěvníci, které jsme byli zvyklí pravidelně vídat, chyběli, přišlo však mnoho dalších, těch, jejichž zájem se týkal ekonomických otázek. Vladimír Pikora je plně uspokojil, s přirozenou suverenitou a velmi poutavě předvedl prezentaci výsledků ekonomického vývoje i jeho prognóz včetně vlastního pohledu na tuto problematiku a představil své knihy (některé také podepisoval zájemcům). Poté se rozvinula široká diskuse, ve které nechyběla např. doporučení jak se nejlépe vyrovnat se vždy nejistou ekonomickou budoucností. Vladimír Pikora nenechal nikoho na pochybách o své fundovanosti v oboru.