Gen. Ing. Andor Šándor - beseda a autogramiáda knih

Gen. Ing. Andor Šándor - beseda a autogramiáda knih

Hostem naší knihovny bude generál Ing. Andor Šándor, bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby a bezpečnostní poradce je známý především z médií, kam je často a pravidelně zván jako špičkový odborník, se schopností analyzovat mezinárodně bezpečnostní problematiku. Média, a to jak naše, tak i zahraniční, jej také často oslovují s písemnými reakcemi, je autorem mnoha odborných prací na téma bezpečnost.

Předává své znalosti a zkušenosti rovněž jako lektor mladší generaci a dalším zájemcům na přednáškách nebo besedách. Přednášel mimo jiné na Oxford University, University of New York in Prague, Prague Security Study Institute, VŠE v Praze či na Univerzitě Karlově. Účastnil se také konferencí o krizovém řízení (T-Soft, Tovek a další). Nevyhýbá se ani dalším místům u nás, kam je zván různými institucemi.

Působil v nejvyšším velení Československé armády, poté byl v letech 2001 - 2002 šéfem české vojenské špionáže. Pracoval také jako náčelník odboru vojenské diplomacie a zahraničních vztahů Vojenské zpravodajské služby ČR a jako vojenský přidělenec, na našem velvyslanectví v Londýně.

Znalosti a kontakty, poté, využil v soukromé praxi, jako bezpečnostní poradce.

Ing. Andor Šándor je brigádní generál v záloze, který studoval bezpečnostní politiku na Vojenském gymnáziu Jana Žižky z Trocnova, v Moravské Třebové, na Vysoké vojenské škole pozemního vojska Ludvíka Svobody ve Vyškově, později studoval též v USA, v Kalifornii a dále pak v Itálii, ve Škole obranných studií NATO v Římě.

Ve vojenské hierarchii to dotáhl na nejvyšší post a stal se uznávaným odborníkem

na otázky bezpečnosti, hrozby terorizmu a krizový management.

Působí dnes, když ho vidíte, jako politik, kterého byste možná rádi volili. Jako muž, který umí odpovídat na otázky.

Byl v životě velitelem pěší roty, učitelem angličtiny, vojenským diplomatem, podšéfem a šéfem vojenské rozvědky – v otázkách ozbrojených sil a politiky se skvěle vyzná dodnes.

Neztratil se ani ve filmovém průmyslu – v roli poradce se účastnil natáčení seriálu Kriminálka Staré Město II.

Knižně vyšly jeho paměti Čeká nás pohroma?,  které nesou podtitul - životní příběh generála tajné služby. Paměti nejsou jen běžnými memoáry, s popisem vlastního života od dětství až do moudrosti let. Gen. Ing. Šándor své vzpomínky zpestřuje ostrými úvahami, historickými obrazy, někdy až ironickými komentáři a výhledy do možná dost nebezpečné budoucnosti.

 

Autorem projektu: Bc. Anna Holubová