3. 4. - 4. 4. 2009 - Noc s Andersenem

V pátek 3.4. se spalo v oddělení pro děti Husovy knihovny v Říčanech. Pro naše malé čtenáře byl připraven program, občerstvení a dobrá nálada. Velkou část programu jsme věnovali 110. výročí narození spisovatele a ilustrátora Ondřeje Sekory, jehož Ferda Mravenec je populární u dětí i dospělých již více než 70 let. Abychom se do naší nevelké knihovny vešli, museli jsme z mnoha zájemců vybrat 15 spáčů, těch, kteří v testu prokázali nejlepší znalosti Ferdových příběhů.

Děti dorazily v 7 hodin večer, vybaveny spacáky, karimatkami a potřebnou dávkou odvahy a humoru. Hned po přivítání se pustily do výroby dekorací na náš „Andersenův pohádkovník“ – pohádkový strom sestavený z větví a „vysázený“ v naší knihovně. Byl nově ozdoben motýlky a listy s obrázky. Pak se setmělo a vyrazili jsme směrem ke zřícenině hradu. Hledali jsme knoflík, který H.Ch.Andersen ztratil ze svého pláště, a Trumbelínkův poklad. Obojí jsme úspěšně nalezli u staré studny a u Mlýnského rybníka.

Poté jsme se vrátili zpět do knihovny. Děti nás i sebe pobavily vlastní produkcí, viděli jsme výpravnou scénku Romea a Julie, kouzelnické triky a taneční vystoupení. Soutěžilo se také o pohár Ferdy mravence ve hře Člověče, nezlob se. Večer se nachyloval a tak jsme si vybrali místa ke spánku. Někteří byli již zmožení a usnuli hned při čtení pohádky. Jiní vytrvalci vydrželi o něco déle, ale záhy bylo ticho a klid. Ráno jsme se probudili do slunečného dne, který jsme přivítali snídaní a rozdělením diplomů, medailí a cen.

Měli jsme radost z vydařené akce a v neposlední řadě i z toho, že dětem chutnaly naše vlastnoručně připravené kulinářské dobroty.

Mgr. Ivana Tůmová