5. 4. 2013 - Noc s Andersenem - děti nocují v knihovně


Začátkem dubna se v mnoha knihovnách slaví výročí narození slavného dánského pohádkáře H. Ch. Andersena (2. dubna 1805), a to Nocí s Andersenem, zaměřenou na dětské čtenáře. Pro děti bývá připraven zajímavý program, který vrcholí „pohádkovou nocí“ – přespáním v knihovně.

V naší knihovně se touto pohádkovou nocí stala noc z 5. na 6. dubna. Po minulých dvou ročnících, kdy jsme využívali prostor ve školách, jsme se s dětmi vrátili do knihovny a usínali přímo mezi knihami. Ještě předtím jsme ale navštívili Městské muzeum kde jsme si prohlédli výstavu Restart. Po výborné večeři (řízky, šunkové i pizza rohlíky) jsme měli jen chvilku na přípravu a už nás na cestě k rybníku Marvánek čekala výprava za poznáním, kterou si pro nás připravili žáci 7. A. 1. základní školy s paní učitelkou Lenkou Prchalovou.

Lapač zlých snů, jaký si vyráběly některé indiánské kmeny, si zhotovily všechny děti a zavěsily si ho nad své vybrané místo na spaní. Nikoho tedy nemohly trápit zlé sny. A protože tahle noc není jen obyčejnou nocí, ale je nocí kouzelnou, tak se nikomu nechtělo spát a mohli jsme si hrát další hry a povídat si o knížkách, jejich spisovatelích i ilustrátorech. Když jsme se všichni uložili ke spaní, byla právě půlnoc.

V sobotu ráno na děti čekala snídaně (tvarohové, makové a povidlové koláčky) a další hry. Večeři, snídani a vůbec celou bohatou hostinu jsme mohli pro všechny připravit díky říčanskému pekařství Frydrych a mnichovickému řeznictví Stárek, které zdarma dodaly všechno potřebné ve štědrém množství.

Všichni si odnášeli domů svůj průkaz spáče, malou pohádkovou knížku a snad i hezké zážitky.