12. 10. 2022 Přednáška Komenský a Smetana ve Švédsku

Ve středu 12. října 2022 proběhl druhý z pořadů v rámci akce „Česko – švédský měsíc v Říčanech“, a to přednáška a beseda „Komenský a Smetana ve Švédsku“. Byly představeny výsledky třicetiletého bádání po stopách známých a neznámých Čechů ve švédských archivech: neznámá fakta, nálezy, publikace. Přednášela paní Blanka Karlsson, česká historička žijící ve Švédsku. Měli jsme vzácnou příležitost poslechnout si opravdu fundovaný výklad od uznávaného odborníka, patřícího ve svém oboru ke světové špičce. Na své bádání o Komenském a Smetanovi obdržela v roce 1991 příspěvek od švédského krále z královského fondu. Paní Blanka Karlsson je charakterizována jako historička, filoložka, slavistka, bohemistka, komenioložka, editorka, výtvarnice a historická šermířka. Obhájila 3 diplomy Mgr, Ph.Dr. a PH. D. na Univerzitě Karlově v Praze, ale od roku 1984 trvale žije a působí ve Švédsku. V letech 1991-2006 doktorandka slavistiky na Univerzitě v Uppsale. V roce 2006 založila ve Švédsku vlastní Vydavatelství Blanka Pragensis Förlag. Bibliografie díla: 92 titulů knih a článků v oborech historie, kulturní dějiny, pedagogika, filologie, bohemistiska, vědecká práce v autografii.