Katalog online

Tritius Čtenářské konto

Říčany a okolí

Říčany, vzdálené pouze 20 km od pražského Václavského náměstí, jsou pro svou výhodnou polohu, půvabnou krajinu a příjemné prostředí více než sto let vyhledávaným místem pro bydlení, relaxaci a výlety. Bohatou historii připomíná řada architektonických památek. Patří mezi ně zřícenina kdysi honosného gotického hradu ze 13. století. Dějiny Říčan jsou spjaty s dobytím tohoto hradu husity, úpadkem po třicetileté válce a novým rozkvětem města po vybudování c.k. dráhy Praha - Vídeň v roce 1869. Tehdy se zde začaly stavět luxusní vily a a Říčany se staly vyhledávaným místem pro rekreaci. S městem jsou spojena jména jako August Sedláček, Antonín Švehla, Vítězslav Nezval, Dr. Josef Thomayer či Oldřich Nový. I dnes zde našla domov řada význačných osobností.

V současnosti město zabezpečuje státní správu pro rozsáhlé území. Velmi příznové životní prostředí a výhodné dopravní spojení s Prahou podporuje jeho dnešní dynamický rozvoj a zájem investorů.

V Říčanech můžeme navštívit dobře zásobenou knihovnu, kulturní středisko či muzeum, na své si přijdou milovníci různých kulturních žánrů - hudby, divadla, tance i městských slavností. Nechybí ani vážná hudba, pořádají se tradiční vysoce hodnocené a dobře navštěvované cykly koncertů Kruhu přátel hudby.

Ve sportu dominují zejména říčanští ragbisté. Na své si však přijdou i příznivci fotbalu, hokeje, tenisu, stolního tenisu, fitnes, cyklistiky, šachu stejně jako zájemci o závodní tanec nebo pěší turistiku. Přes město vede řadu turistických a cyklistických tras. Říčany mají svou naučnou stezku věnovanou přírodě, historii, kultuře a životnímu prostředí.

Turisté i náhodní návštěvníci se mohou dozvědět vše důležité o Říčanech v kanceláři Informačního centra na Masarykově náměstí.