16. 5. 2019 Současný Írán

Ve čtvrtek 16. května 2019 proběhla další beseda a přednáška v našem novém působišti v Teršípově domě, tentokrát na cestovatelské téma. Zdá se, že nové prostředí těmto akcím svědčí, zatím všechny dosavadní pořady se setkaly s velkým zájmem a výjimkou nebyl ani tento - návštěvníci se do našich (bohužel omezených) prostor vešli je stěží, mnozí museli stát.
     Protagonisty pořadu byli Mgr. Lenka Prchalová a Mgr. Pavel Bednář. Oba jsou pedagogové, P. Bednář je ředitelem I. ZŠ Říčany. Intenzívně se věnují cestování a často navštěvují země turisticky ne tak často vyhledávané, ale o to zajímavější. V únoru 2017 uspořádali např. v naší knihovně zajímavou přednášku o Gruzii, která je stranou zájmu turistů, avšak, jak ukázali, naprosto neoprávněně – jedná se o zemi s krásnou přírodou a přátelskými obyvateli. Rovněž Írán nepatří k nejnavštěvovanějším zemím, o to zajímavější je poznání této oblasti s tolik odlišnou kulturou, tradicemi i přírodními podmínkami. Vyprávění o dvanáctidenní cestě do této země, kterou podnikli na přelomu let 2018/19, bylo velmi zajímavé a všechny zaujalo. Jejich přednáška a beseda, provázená promítáním fotografií, byla zaměřená na památky, přírodu a atmosféru pobytu. Oceňovali pohostinnost, přívětivost a poctivost místních obyvatel; vždy se setkávali s ochotou všestranně pomoci a na rozdíl od jiných destinací bez snahy o co nejvíce na turistech vydělat. Vše samozřejmě v rámci teokratické společnosti, řídící se islámskými pravidly, a to relativně přísněji než v jiných zemích tohoto regionu. Velmi zajímavá je zde i příroda, přírodovědec a geolog Pavel Bednář si z Íránu přivezl mj. velkou sbírku minerálů, které při besedě rovněž vystavil.
     Ke svému velkému překvapení potkali v Íránu svého bývalého žáka Šimona, který tam studoval perštinu. Šimon byl rovněž mezi diváky pořadu přítomen (na fotografiích je ve žlutém tričku) a sám přidal několik zajímavostí ze svého pobytu.