20. 6. 2014 - Miloň Čepelka a Josef ,,Pepson" Snětivý

V pátek 20.6.2014 v 18:00 proběhla v Husově knihovně literárně-hudební beseda autorů Miloně Čepelky a Josefa Pepsona Snětivého pod názvem TEN PÍŠE TO A TEN ZAS TOHLE.

Pořad patřil k nejúspěšnějším akcím u nás v knihovně uskutečněným. Obávali jsme se pátečního termínu, kdy lidé odjíždějí na víkend a hrozí tedy, že návštěvnost bude nevalná. A v nabitém kalendáři Miloně Čepelky se jiný termín nepodařilo najít. Nicméně obavy byly přehnané, přišla spousta zájemců, kteří zaplnili knihovnu do posledního místa.

Návštěvníci si vyslechli ukázky sonetů a haiku v podání Miloně Čepelky, pořad zpestřoval Josef Pepson Snětivý nejen informacemi a zajímavostmi o svých knihách a o svém knižním nakladatelství, ale také zpěvem a hrou na saxofon - inu, vskutku renesanční osobnost ! V debatě s návštěvníky pak samozřejmě nemohlo nepadnout mnoho otázek týkajících se Divadla Járy Cimrmana, kde Miloň Čepelka působí.

Při domlouvání organizačních i jiných stránek pořadu s umělci i při všech dalších našich kontaktech s nimi jsme byli nadšeni jejich dokonalou profesionalitou, pečlivostí a snahou zajistit, aby vše proběhlo co nejlépe, přitom také naprostou absecí jakýchkoliv "hvězdných manýr". Přátelský soulad, kterým se vyznačovalo vše probíhající okolo pořadu, vnímaný i návětěvníky, také významně přispěl k jednoznačnému úspěchu.

O protagonistech pořadu:

Miloň Čepelka se narodil 23.9.1936 v Pohoří u Opočna. Po studiích na gymnáziu v Dobrušce a na Vysoké škole pedagogické v Praze (1954-58, obor český jazyk a literatura) učil tři roky na základní škole v Novém Kníně. 1961 odešel do Prahy do Československého rozhlasu jako redaktor a setrval tam až do září 1969. Od té doby v tzv.svobodném povolání jako herec v Divadle Járy Cimrmana (od roku 1967 - zakládající člen), spisovatel, textař a scénárista. První verše otiskl v brněnském Hostu do domu, pak v Plameni aj. Knížky a knížečky veršů: Když se dnes nevrátím (Čs.spisovatel, Praha 1964), Pět nocí k úplňku (Kruh, Hradec Králové 1990), Abeceda lásky (Zvláštní vydání, Brno 1995), Dvě básně o smrti (Zvláštní vydání, Brno 1997), Bdění ve zvěrokruhu (Zvláštní vydání, Brno 1999) a snad i Mandel sonetů (Zvláštní vydání, Brno 2003). Kromě toho scénář filmu Stůj, nebo se netrefím! (spolu s Jiřím Šebánkem) a řada rozhlasových a televizních her, pohádek, pásem, zábavných a literárních pořadů, které často i sám uváděl, a písňových textů všech žánrů. (Zdroj: http://zivotopis.osobnosti.cz/milon-cepelka.php)

Josef Pepson Snětivý (1973) vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, ale jeho celoživotní vášní je hudba, které se věnuje coby saxofonista, klávesista, zpěvák, skladatel a textař – v současnosti zejména sólově. Po třicítce se obrátil také k literatuře a dosud publikoval román Piercing na duši (2008), novely Každý král je sám (2006), Hlava plná čertů (2007), Ženy s krátkými nehty (2010) a Adventní prsten – posledně jmenovanou v triptychu Tři vánoční dárky (2011, s H. M. Körnerovou a A. Stainforthem), povídkové sbírky Dopisy v nevratných lahvích (2009) a Samolásky a soulásky (2011), básnické sbírky Z deště pod opak (2012), Retroperspektiva (2013) a Exupérymenty (2014) a leporelo Zvířátka ze ZOO (2013, ilustrace L. Procházková). Svou náklonnost k fotbalu zúročil v knihách Deník malého fotbalisty (2008, 2010), Český fotbal – radost jen po kapkách... (2009, se Z. Čechem), Český fotbal 2012 (2012, s J. Káninským) a Tomáš Řepka: Neuhýbám! (2014), na níž se podílel coby spoluautor. Z angličtiny přeložil pohádkový příběh Charlotte Brontëové Hledání štěstí (2010) a vampýrskou novelu Josepha Sheridana Le Fanu Carmilla (2011), kterou také převyprávěl, ze slovenštiny román Jany Pronské Slané prokletí (2013). Na rok 2014 připravuje k vydání eroticko-psychologickou novelu Ženy, které rozdávají adventní věnce. (Zdroj: http://www.nakladatelstvicas.cz/autor/josef-pepson-snetivy)