24. 4. 2014 - Autorské čtení - Jiří Hájíček

Autorské čtení s Jiřím Hájíčkem proběhlo v naší knihovně ve čtvrtek 24. dubna 2014.

Knihy Jiřího Hájíčka patří k nejvíce půjčovaným v Husově knihovně (myšleno období 2013 - 2014). Autor dosáhl na poli literatury významných úspěchů, je např. držitelem ceny Magnesia litera za rok 2013. O jeho pořad u nás byl zájem zejména mezi jeho skalními fanoušky (vlastně fanynkami, obecenstvo bylo tentokrát bez výjimky tvořeno ženami). Návštěvnice prokazovaly důkladnou znalost Hájíčkových děl, časté byly dotazy na jednotlivé postavy z jeho románů (některé byly inspirovány skutečnými lidmi, které spisovatel poznal).

Blíže o autorovi:

Narozen 11. září 1967 v Českých Budějovicích. Dětství prožil ve vesničce Purkarec (poblíž Hluboké nad Vltavou), poté žil v Týně nad Vltavou a nyní bydlí a pracuje v Českých Budějovicích.
Vystudoval gymnázium v Týně nad Vltavou (1981 – 1985) a českobudějovickou fakultu Vysoké školy zemědělské (1985 – 1989). Po základní vojenské službě pracoval 3 roky na venkově v zemědělství, od roku 1993 je zaměstnán jako bankovní úředník. Je ženatý, manželka Nicole Matéffy je oděvní výtvarnice.

Začínal v polovině 80. let s básněmi v pořadu mladé poezie „Hledám tě v tomto městě", který v Č. Budějovicích tehdy vedl Mirek Kovářík. Knižně debutoval už jako prozaik v roce 1998 sbírkou povídek Snídaně na refýži (Hynek), v roce 2001 vyšel román Zloději zelených koní (Host). Druhý román Dobrodruzi hlavního proudu byl vydán roku 2002 (Host). Na povídkovou tvorbu navázal roku 2004 souborem dvanácti kratších próz Dřevěný nůž (Host). V roce 2005 vyšel román Selský baroko (Host). Na podzim 2007 vyšla samostatně povídka Fotbalové deníky (Host). Dosud posledním románem je Rybí krev z roku 2012 (Host). Texty publikoval také v literárních časopisech Host, Revolver revue, Weles, Tvar a Pandora.

Jiří Hájíček patří k realistickému proudu v současné české literatuře. Ve svých prózách čerpá především z prostředí jihočeského venkova a malého města. Je kmenovým autorem brněnského nakladatelství Host.