Dětský čtenářský klub 2019/2020

Od září 2019 do června 2020 v knihovně na oddělení pro děti probíhal Dětský čtenářský klub. Bylo přijato 40 dětí do 4. skupin. Každá skupina měla 10. členů. Věk dětí byl různý. Pohyboval se od 7 do 12. let. Podmínkou účasti v klubu bylo vlastnit průkazku do Husovy knihovny Říčany, umět číst a psát a mít rád knihy. První skupina měla setkání první úterý v měsíci, vždy po zavírací době knihovny, a to od 17 do 18 hodin. Druhá skupina měla schůzku druhé úterý v měsíci, třetí skupina třetí úterý a čtvrtá skupina čtvrté úterý v měsíci. S dětmi jsme pracovali v rámci lekcí čtenářské gramotnosti. Vždy si knihovnice připravila jednu knihu, se kterou každá skupina pracovala. V září to byla kniha Nenažraná koza, v říjnu kniha Skříp, škráb, píp a žbluňk, v listopadu to byla kniha Kouzelná baterka, v prosinci kniha Na rozcestí ke/od štěstí, v lednu kniha Kluk a pes, v únoru dvě knihy poezie Zdivočelé pohádky a Proč nehraje King Kong ping-pong? a v březnu kniha To je metro čéče!. V dubnu a květnu nemohla setkání kvůli pandemii koronaviru proběhnout. V červnu jsme se naposledy setkali, povídali si o knihách, o tom jak se děti měly a každý účastník klubu dostal od knihovny darem knihu Malý princ. Na klubu jsme používali i čtenářské kostky. Dětem byly knihy doporučovány, vysvětlen systém řazení knih, časopisů a audioknih. Věnovali jsme se i samostatnému tichému čtení. Děti si také navzájem knihy doporučovaly, stručně o nich mluvily, své tipy na skvělé knihy jsme dávali na klubovou nástěnku na stromy knih. Všechny děti se během kluby velice zlepšily ve verbální komunikaci, seznámily se s novými kamarády, poznaly nové knihy a na klub reagovaly pozitivně.